Toz Boya Nedir?

Toz Boya İşlemi Nedir?

Toz boya işlemi tamamen püskürtme uygulaması ile yapılır. Pigment, reçine ve diğer ham maddelerin püskürtme işlemi ile boyanacak nesneye yedilir.

Elektrostatik Toz Boyama Farkı Nedir?

Toz boyama işleminden tek farkı içeriğinde solvent bulunmamasıdır. Kaplama işlemini ekstra bir işlem yerine boyama sürecinde gerçekleştirir. Püskürtme esnasında uygulanan Elektrostatik yüklü partiküller boya ile birleşerek yüzeye yapışır. Ardından pişirilmek üzere fırınlama işlemine geçilir.

Toz Boya İşlem Süreci

Temizlik ve Hazırlama Süreci: Toz boya işlemi uygulanacak nesne veya yüzey özel malzemeler ile temizlenerek boya öncesi hazırlanır. Asidik ve Alkali temizleyici maddeler yüzeydeki kirliliklerin çeşidine göre kullanılacak temizlik ürünü değişkenlik gösterebilmektedir.

Toz Boyanın Uygulanması: Elektrostatik tabanca ile uygulanan toz boya sayesinde yüzeye boya yedirilir. İşlem için corona ve tribo olmak üzere iki farklı tabanca kullanılmaktadır. Nesne üzerinde topraklama sağlandığından dolayı elektrostatik işlemi uygulanmış boya nesneye kolayca yapışır.

Fırınlama Süreci: Kullanılan boyanın özelliğine ve kalitesine uygun süre ve sıcaklıkta fırınlama işlemi uygulanır. Toz boyalar genellikle 10 dakikalık bir pişirme sürecine ve 200 derecelik bir sıcaklığa maruz bırakılırlar. Ardından toz boya işlemi tamamlanır.

Toz Boyanın Avantajları Nelerdir?
Toz boyaların en büyük avantajlarından biri de boyanacak kabine yapılmakta olan hava beslemesinin azlığı olur. Bu sebepten dolayı toz boyaların ortam sıcaklığında buharlaşmış bileşiklerden içermediğinden kabin içine beslenmekte olan hava da fabrika için tekrardan kullanılabilmektedir. Bu özellikle de kötü hava koşullarının çok olduğu yerlerdeki fabrikalar açısından önemli bir avantajdır. Başka bir önemli avantaj da toz boya için gerekli olan fırın havalandırma işleminin sıvı boyalar açısından daha az miktarlarda olmasındandır. Çünkü toz boyaların buharlaşması çok az olmaktadır.

İşçi tasarrufu açısından bakıldığında toz boyalar kullanıcıların eline geçtiği zaman kullanmaya hazır olmaktadır. Bu kolaylık gereken tesis alanlarını azaltmakta olduğu gibi, sıvı olan boyalar da dengeli film özellikleri sunmak için çok önemli değişkenleri de ortadan kaldırmaktadır.

Yüksek verimlilik açısından ise toz boyaların ilk kullanıma göre verimliliği, havalı kabartma yatak işlemlerinde % 100, elektrostatik spreylerin işlemlerindeyse %50-80 oranında kabul edilmektedir. Bunun dışında kullanılamayan %30-40’lık miktar da işlenen uygulama esnasında kabul edilir bir biçimde toparlanıp bir sonraki işlemde tekrardan kullanılabilmektedir.

Toz boyalarda sızma, çok küçük miktarda bile olsa akması ve sızıntı halini alması gibi sorunların oluşması pratik açısından mümkün olmadığı için oluşabilecek hata oranlarında büyük ölçülerde eksilme olmaktadır. Şayet kürlenme sırasında öncelikle kötü boyanan bölgelerin tespit edilip hava tabancalarıyla boyalardan arındırdıktan sonra tekrar boyanabilir. Solvent içermediği için ve kapama süresi gerektirmediği için toz boyalar hemen fırınlara alınabilmektedir. Bu durum da işlem sürelerinden ve tesislerin alanlarından önemli ölçüde tasarruflar sağlamasına neden olur.

Toz Boya Tesisi

Toz boya tesisleri elektrostatik toz boya tesisleri, Endüstriyel Toz Boya Tesisleri, Endüstriyel Yaş Boya Tesisleri, Ahşap Boyama Tesisleri (Cilahaneler), Yaş ve Toz Emaye Tesisleri, Yüzey Temizlik Hatları, Konveyör Hatları, Alüminyum Tesisleri olarak ayrılmaktadır.

Elektrostatik Toz Boya Tesisleri’nde; toz boya fırınları, toz boya kabinleri ve toz boya tabancaları ve ekipmanları bulunmaktadır.

Endüstriyel Yaş Boya Tesisleri’nde; yaş boya fırınları ve yaş boya kabinleri bulunmaktadır.

Ahşap Boyama Tesisleri’nde; ahşap boyama kabinleri, ahşap kurutma fırınları, pozitif basınçlı yaş boya odaları, ahşap zımpara odaları, toz toplama sistemleri bulunmaktadır.

Yaş ve Toz Emaye Tesisleri’nde; Emaye Fırınlar, Emaye Kabinleri bulunmaktadır.

Yüzey Temizlik Hatları’nda ise otomatik sprey temizleme hatları, daldırma tip yüzey temizleme hatları, kataforez hatları ve arıtma tesisleri bulunmaktadır.

Mevcut tesisiniz üzerinde yakıt tasarrufu sağlamak yada yeni özel bir toz boya tesisine ihtiyacınız varsa 0212 422 26 22 nolu telefondan bile ulaşabilirsiniz.