Toz Boyanın Serüveni

Toz Boyanın Serüveni

20 January 2014

tozboya-tesisi-deka
Toz boya  yüklenmiş reçine pigment gibi maddelerin yüzey üzerine püskürtülmesiyle oluşturan kuru bir kaplama sistemidir. Toz boya tesisi tarafından üretilir. Isı ile körlenen ve termoplastik olmak üzere toz boyalar ikiye ayrılırlar. En çok ısı ile körlenen toz boyalar kullanılmaktadır. Termoplastik toz boyalarda oluşturulma esnasında bir kimyasal değişme olmadığından eritildiğinde tekrar eski haline dönebildiği için bu tür boyalar daha zor olan yüksek film tabakalı yerlerde uygulanırlar.

Elektronik toz boyama sistemine değinecek olursak bu tür boyalar çok ince toz partiküllerinden oluşmuşlardır. Solvent içermezler. Malzemenin iyi bir şekilde topraklanmış olması toz boyanın yüzeye yapışmasını kolaylaştırır. Elektrostatik boyama boyanın fazla kullanımı önlediğinden hem cebinizin dostu aynı zaman da çok kaliteli uzun yıllar dayanabilecek bir yapısı olduğundan oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Bunların yanı sıra parlak ve pürüzsüz bir yüzey elde etmenizde ayrıca bir artısıdır.

Toz boyayı uygulamadan önce yapmamız gereken birtakım işlemler vardır. Öncelikle uygulanacak yüzeyin bir ön temizle aşamalarından geçmesi gereklidir bunu yapmamızın önemi ise boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlamak ve daha güzel bir görüntü elde etmektir. Temizleme ajanları olarak alkali asidik ve yağ alıcıları kullanılır. Fosfatlama işlemi ise temizlik işleminden sonra uygulanan bir aşamadır. Toz boya uygulaması için iki tip tabanca vardır. Bu elektrostatik tabancalar korona ve tribodur. Boyama işlemi sonlandırıldıktan sonra ise sıradaki işlem olan fırınlama aşamasında geçilir. Boya parçanın yapısına ve özelliğine göre fırınlanma süresi değişiklikler gösterir ama genellikle 200 derecede 10 dakika gibi bir sürede fırınlama gerçekleşmiş olur.

Toz boya işleminde verimlilik yaklaşık olarak yüzde yüzdür çünkü boyanın yüzeyde geri kazanım sistemi sayesinde boşa harcanan hiç boya olmamaktadır. Toz boya tesisi bu verimlilikten bayağı kazançlı çıkmaktadır. Elektrostatik toz boyama işlemi büyük çapta toz boya tesisi için çevreye ve uygulayan kişiye de bir zararının olmaması açısından çok faydalı bir yöntemdir. Organik buharlaşan maddeler içermeyen toz boya bu sebepten dolayı da çevre dostu olarak bilinir. Toz boya kullanımı teşvik edilmeli ve kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.
Videosu

Yorum Gönder