Toz boya tesislerinin kullanım alanları

Toz boya tesislerinin kullanım alanları

09 July 2014

Toz boyalar katı maddelerden oluşmuştur ve içeriğinde solvent denilen boya çözücülerinden bulundurmazlar. Solvent bir maddeyi çözerek çözelti oluşturan sıvı ya da gaz maddedir. Toz boyalarda bu madde olmadığından katı haldedirler. Bu boyalar hem dış etkilere karşı koruma hem de görselliği artırmak için dekoratif amaçlı kullanılırlar. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde duvarda tıpkı koruyucu kalkan etkisi yapmaktadırlar. Bu kullanışlı boyalar kendilerine özel toz boya tesislerinde üretilmektedirler. Bu tesislere özellikle İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde sıkça rastlanır.

                Toz boya tesisleri günümüzde sayıları artırmaktadır. Bunun nedeni de ürettikleri boyaların kalitesidir. Bu boyaların kalitesi hakkında çok şey söyleyebiliriz. Toz boyaların kalitesi sayesinde yapılacak tek kat boyamada bile yüksek verim alınabilir. İçeriğinde çözücü bulunmadığı için daha saf ve yoğundur. Bu nedenle kat kat sürme işlemi gerektirmez. Hem boyadan hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Solvent içerikli boyalarda ise tek kat boya yamalı bir görüntü oluşturur.

Toz boyaların çevreye ve çalışanlarına etkisi azdır. Sağlık açısından daha tercih edilebilir boyalardır. Toz boyaların kalitesinin bir sebebi de dışarıdan gelen herhangi bir mekanik ya da kimyasal etkiye karşı üstün dayanıklılık özellikleriyle donatılmış olmalarıdır. Toz boya çeşitleri incelticilere ihtiyaç duymaz. Ayrıca çok geniş renk tonları ve parlaklık seçenekleri bulunur. Yüksek performanslarıyla diğer boyalardan daha ucuz bir şekilde kaliteyi yakalamanıza yardımcı olurlar.

tozboya-tesisleri-kullanim

Toz boya çeşitleri püskürtme ekipmanları aracılığıyla yüzeye uygulanır. Bu tanecikler boyanacak yüzeyi aralıksız ve eşit bir şekilde sararak pürüzsüz bir görüntü oluşturur. Toz boyaların kullanım alanları da renkleri gibi çeşitlidir. Poliüretan, epoksi, polyester ve epoksi polyester toz boya ürünleridir. Poliüretan araba ve banyo aksesuarları, spor ve kamp ürünleri, aydınlatma elemanları, endüstriyel aletler ve bahçe ürünlerinde kullanılır. Epoksi elektrikli ev aletleri, oyuncaklar, banyo aksesuarları, mobilyalar, radyatör ve ocaklar, yangın söndürücülerde kullanım alanı bulmaktadır. Polyesterin kullanıldığı alanlardan bazıları; cam şişeler, bisikletler, motosikletler, elektrikli ev aletleri, zirai makinelerdir. Son olarak epoksi polyester ise elektrikli paneller, metal ofis ekipmanları, ofis makinelerinde kullanılmaktadır.

Yorum Gönder