Profesyonellerin işi boya fırınları

23
Aug

Profesyonellerin işi boya fırınları

23 August 2013

Birbirine geçme panellerden oluşan toz boya fırınları profesyoneller için üretilmiş bir makinedir. Birbirine geçme paneller sandviç tip çeşidindedir ve sağlam malzemeler kullanılarak üretilmiştir. Fırının iç kısmında galvaniz sac dış kısmında ise DKP boya bazlı sac kullanılmıştır. Yan duvarlarında 50 mm kalınlığında kaya yünü dış kısmında ise 100 mm kalınlığında iki kat cam yünü kullanılmıştır. Fırının yapımında iskelet aşamasındayken 300 dereceye kadar dayanıklı olan silikon malzeme birleşim yerlerinde kullanılmıştır. Fırının içinde hava üfleme ağızları bulunmaktadır. Yine fırının iç kısmında homojen bir şekilde hava dağıtan kanallar bulunmaktadır.

 Sıcaklık kısa bir sürede istenilen değerlere gelerek işimizi kolaylaştırır. Dijital termostat ile sıcaklık kontrolü sağlanır. Böylece büyük bir yakıt tasarrufu sağlamış olunur. Elektrik kumanda panosu ve elektrik tesisatı ünitenin üzerinde bulunur. Toz boya fırınları boyanacak malzemenin büyüklüğüne küçüklüğüne göre iki çeşittedir. Elektrik direkleri Totem ayakları Alüminyum boru gibi malzemelerin boyanabileceği Tünel Tip Boya Fırını mevcuttur. Bu tip fırında gaz veya sıvı yakıt kullanılır. Elektrik enerjisi çok büyük voltaj gerektireceği için tercih edilmez. Isı kaybı azdır. Bu da daha çok tercih edilebileceğini gösterir. Fırının dış kısmı elektrostatik toz boya ile boyanmıştır. Ayrıca bu fırının brülörü TSE ve İGDAŞ tarafından onaylanmıştır. Diğer fırın ise 2500 mm den daha küçük genişlikteki parçaların boyanmasında kullanılan U Tip Boya Fırınıdır. Bu fırında küçük ev aletleri baza pompa çelik kapı ütü masası elektrikli ev aletleri gibi parçalar boyanmaktadır.

Toz boya fırınının özeliklerini sayacak olursak en önemli özelliği ısı kaybını en aza indirmek için yapılan dizayndır. Bu fırınların ısıtma ünitesi fırın içi sıcaklığı maksimum dereceye çıkaracak kapasitededir. Isıtma ünitesinin içerisinde brülör hava sirkülasyonunu sağlayan vantilatör ve ısıtma grubu bulunmaktadır. Paslanmaz çelikten ve dikişsiz çelik geçiş borularından oluşan üç geçişli eşanjör sistemden oluşan yanma hücresine de sahiptir. Kolaylıkla sökülüp takılabilen termoblok servis kapağı brülörün üzerinde yer alır. Toz boya fırınlarında kullanılan vantilatör 200 dereceden daha fazla sıcaklıkta çalışabilen şekilde uygundur. Bu fırınların fiyatları markalarına göre 15.000 TL den başlamaktadır.

Box Tipi Toz Boya Fırını

U Tipi Toz Boya Fırını

Tünel Tipi Toz Boya Fırını

İçten Konveyorlu Toz Boya Fırını

Yorum Gönder