MALZEMELERİNİZİ KALİTELİ BOYAMANIN EN TASARRUFLU YOLU

MALZEMELERİNİZİ KALİTELİ BOYAMANIN EN TASARRUFLU YOLU

13 August 2013

MALZEMELERİNİZİ KALİTELİ BOYAMANIN EN TASARRUFLU YOLU

Solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodu olan elektrostatik toz boyamada kullanılan kaplayıcı malzeme boyanın son katını oluşturan çok ince olan toz boya partikülleridir. Özel toz boya tabancalarıyla boyama kabinlerinde yapılan işlemler sayesinde boyama sırasında en küçük noktalara bile ulaşılması sağlanmaktadır.

Toz boyama sistemleri sayesinde mükemmel kaplamaya ulaşılması için elektrikli toz boya fırını aracılığıyla kaplamanın iyice yüzeye yapışması sağlanmaktadır. Bu fırınlar birbirine geçen panellerden oluşmaktadır ve fırının iç yüzeyinde galvanizli sac dış yüzeyindeyse boya kaplı DKP sac malzemeleri kullanılmaktadır. Birbirine geçen panellerin birleşim yerlerinde 300 dereceye dayanıklı silikonlar kullanılmaktadır. Fırının içinde havanın her yere aynı oranda dağılmasını sağlayan kanallar ve ayarlanabilen hava üfleme ağızları bulunmaktadır. Kapalı devre hava dolaşımı sayesinde kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşmak mümkün olmaktadır. Yakıt tasarrufu yapılabilen bir sisteme ve sıcaklık kontrolünün yapılabilmesini sağlayan dijital termostat bulunmaktadır.

Elektrikli toz boya fırını boyanacak malzemenin ölçüsüne göre iki ayrı çeşide sahiptir. Bunlar “Tünel Tip” ve “U Tip” fırınlardır. Tünel tip olanlar genellikle uzun parçaların boyanmasında kullanılmaktadır. U tip olanlar ise 2500 mmden küçük parçaları boyarken kullanılmaktadır ve tünel tipe oranla içinde ısının muhafaza edilmesi açısından daha tasarruflu olmaktadır. Elektrikli ev aletleri gibi ürünlerin kullanımında bu tip fırınlar kullanılmaktadır. En ufak boşluklara dahi ulaşılmasını sağlayan bu sistemlerin kullanım alanları geniştir. Bu fırınlarla yapılan boyama işlemlerinde diğer boyama alternatiflerine göre daha kaliteli yüzeylere sahip olabilmek mümkündür. Bu fırınların içine boya atılırken kullanılan tabancadan geçerken elektrostatik bir şekle bürünen yapışkanlığı ve malzemenin istenilen yüzeye işlemesi kolaylaşmaktadır. Bu işlem sırasında kullanılan boyanın tekrar kullanılabilir hale gelmesi ile boya kullanımı minimum düzeye indirilmektedir.

Toz boya diğer boyama tekniklerine göre daha kaliteli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Bu sonucun elde edilmesini sağlayan en önemli etkende elektrikli toz boya fırını  olmaktadır. Bu fırınlarda boyanacak olan malzemelerde kullanılan boyalar elektrostatik olduğundan malzemenizin topraklanması işlemini de gerektirmektedir. Topraklanan malzeme üzerine püskürtülen boya bir kaplama ortamı yaratacağından dolayı boyanan malzemenin daha kaliteli olmasını sağlamaktadır.

 

Yorum Gönder